Jak przygotować się do USG?

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej (USG brzucha)

USG jamy brzusznej (USG brzucha)

Czym jest badanie USG?
Badanie USG jest podstawowym, łatwo dostępnym i najtańszym badaniem w diagnostyce chorób jamy brzusznej. USG jest całkowicie bezbolesne, nie wymaga skomplikowanego przygotowania, daje możliwość szybkiej oceny i postawienia diagnozy w trakcie wykonywania badania.

Objawy, których nie wolno ignorować:
Bezmocz, trudności w oddawaniu moczu, pieczenie podczas oddawania moczu, krwiomocz, nietrzymanie moczu, kolka nerkowa, ból w podbrzuszu, ból w nadbrzuszu, zgaga, odbijanie, uczucie "pełności" w nadbrzuszu, wymioty, bóle pleców w okolicy lędźwiowej/krzyżowej, ból brzucha promieniujący do pachwin, tętniący (pulsujący) guz w brzuchu, żółtaczka mechaniczna.

Jak przygotować się do badania USG?
Na dzień przed badaniem obowiązuje dieta lekkostrawna, nie wzdymająca, bez napojów gazowanych. W przeddzień badania badania należy zażyć środek przeciw wzdęciom, np. Espumisan 3x2 kapsułki i rano w dniu badania dodatkowo 3 kapsułki. Na 6 godzin przed badaniem nie należy przyjmować posiłków w ogóle i wstrzymać się od palenia papierosów. W dniu badania na 1 godzinę przed badaniem należy wypić 1l niegazowanej wody i powstrzymać się z oddawaniem moczu.


USG serca (echo serca)

Badanie nie wymaga szczególnego przygotowania. Pacjent powinien zadbać o luźny ubiór, z niewielką ilością guzików i zapięć, umożliwiający wygodne zdejmowanie i zakładanie (pacjent rozbiera się tylko do pasa). Nie jest wymagane pozostawanie na czczo.

 

Centrum Zdrowia Ogrodowa © 2022 | All Rights Reserved