Centrum Zdrowia Ogrodowa

  • Wyłącz modyfikację
  • Zwiększ tekst
  • Zmniejsz tekst
  • Skala szarości
  • Wysoki kontrast
  • Negatywny kontrast
  • Jasne tło
  • Podkreślone linki
  • Czytelna czcionka
Pokaż opcje

Poradnik

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej (USG brzucha)

Czym jest badanie USG?
Badanie USG jest podstawowym, łatwo dostępnym i najtańszym badaniem w diagnostyce chorób jamy brzusznej. USG jest całkowicie bezbolesne, nie wymaga skomplikowanego przygotowania, daje możliwość szybkiej oceny i postawienia diagnozy w trakcie wykonywania badania.

Objawy, których nie wolno ignorować:
Bezmocz, trudności w oddawaniu moczu, pieczenie podczas oddawania moczu, krwiomocz, nietrzymanie moczu, kolka nerkowa, ból w podbrzuszu, ból w nadbrzuszu, zgaga, odbijanie, uczucie "pełności" w nadbrzuszu, wymioty, bóle pleców w okolicy lędźwiowej/krzyżowej, ból brzucha promieniujący do pachwin, tętniący (pulsujący) guz w brzuchu, żółtaczka mechaniczna.

Jak przygotować się do badania USG?
Na dzień przed badaniem obowiązuje dieta lekkostrawna, nie wzdymająca, bez napojów gazowanych. W przeddzień badania badania należy zażyć środek przeciw wzdęciom, np. Espumisan 3x2 kapsułki i rano w dniu badania dodatkowo 3 kapsułki. Na 6 godzin przed badaniem nie należy przyjmować posiłków w ogóle i wstrzymać się od palenia papierosów. W dniu badania na 1 godzinę przed badaniem należy wypić 1l niegazowanej wody i powstrzymać się z oddawaniem moczu.

USG serca (echo serca)
Badanie nie wymaga szczególnego przygotowania. Pacjent powinien zadbać o luźny ubiór, z niewielką ilością guzików i zapięć, umożliwiający wygodne zdejmowanie i zakładanie (pacjent rozbiera się tylko do pasa). Nie jest wymagane pozostawanie na czczo.

Wizyta u specjalisty

Pacjent dobrze przygotowany do wizyty powinien zabrać ze sobą:

  • chronologicznie ułożoną dokumentację medyczną (wyniki ostatnich badań, przebyte operacje, pobyty w szpitalu),
  • listę przyjmowanych leków (wraz z dawkami),
  • informację dot. ewentualnych alergii (zwłaszcza na składniki leków),
  • informację dot. niepokojących objawów, niebezpiecznych zdarzeń (np. uraz głowy, kontuzje).

Wyniki badań istotne dla wizyty w Poradni Kardiologicznej:

  • morfologia, kreatynina, lipidogram, elektrolity, badanie ogólne moczu, zapisy EKG/Holter.

 

Zaufanie i szczerość w rozmowie z lekarzem skraca czas wizyty i ułatwia ustalenie przyczyny dolegliwości. Sama wizyta nie rozwiązuje problemu choroby, ale daje wytyczne jak z nią postępować. Powrót do zdrowia jest uzależniony od zaangażowania pacjenta w leczenie. Okresowo należy sprawdzać parametry wyznaczone przez specjalistę, np. ciśnienie czy poziom glukozy we krwi, a także przyjmować zaproponowane leki (w przypadku nieprzyjęcia leku najlepiej zanotować taką sytuację w kalendarzu i wspomnieć o niej podczas kolejnej wizyty).

Zwolnienia/kontynuacja leków/pomiar ciśnienia/EKUZ/karta uodpornienia

W celu uzyskania zwolnienia lekarskiego pacjent zobowiązany jest do przedłożenia nr NIP zakładu pracy.

Pacjenci stosujący przewlekłe leki (np. nadciśnienie, cukrzyca, astma) zaordynowane przez lekarza specjalistę proszeni są o dostarczanie raz w roku zaświadczenia od tego specjalisty o kontynuacji leczenia danym lekiem.

Pacjenci, którzy otrzymali podczas wypisywania recepty informację od lekarza lub pielęgniarki o konieczności dostarczenia książeczek z pomiarami ciśnienia lub poziomu glukozy, na kolejną wizytę powinni zgłosić się z wypełnioną książeczką przez minimum 10 dni wstecz.

Pacjenci pochodzenia zagranicznego, nie posiadający nr PESEL, podczas składania deklaracji wyboru lekarza POZ proszeni są o przygotowanie dokumentu potwierdzającego tożsamość (np. paszport) oraz dokumentu potwierdzającego zgłoszenie do powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i/lub dokumentu potwierdzającego opłacenie składki ubezpieczenia za miesiąc poprzedni (składając dokumenty w marcu - potwierdzenie za miesiąc luty itp.).

Pacjenci korzystający z pomocy w ramach przepisów o koordynacji (EKUZ) proszeni są o przygotowanie dokumentu potwierdzającego tożsamość (najlepiej paszport) oraz karty EKUZ.

Rodzice składający deklaracje wyboru lekarza POZ proszeni są o dostarczenie karty udpornienia dziecka. W przypadku zmiany deklaracji wyboru lekarza POZ - informacji dot. poprzedniego ośrodka, w którym zadeklarowane było dziecko. Wystąpimy z prośbą o przesłanie karty uodpornienia.

Wszystkie te czynności mają na celu usprawnienie pracy Centrum, a tym samym Państwa obsługi.

Nasza strona używa ciastek w celu przechowywania ustawień.